Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Daniel Obajtek
Redakcja
public domain

Daniel Obajtek

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Daniel Obajtek urodził się w Myślenicach (województwo małopolskie), jest absolwentem Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska z tytułem magistra inżyniera ze specjalnością bezpieczeństwo i higiena w środowisku pracy i zarządzanie środowiskowe w sytuacjach kryzysowych. Ukończył również program Executive MBA walidowany przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management.

Obajtek swoją karierę zawodową rozpoczął w firmie, która produkowała osprzęt instalacyjny. W tej firmie przechodził kolejne szczeble kariery, stając się jej dyrektorem. Od 2002 roku rozpoczął swoją aktywność społeczną. Początkowo pełnił funkcję radnego gminy Pcim (małopolskie). W 2006 roku podjął walkę o fotel wójta gminy i po wygranej, przy ogromnym poparciu mieszkańców pełnił tę funkcję przez 9 lat, aż do 2015 roku. W czasie swojej kadencji podejmował wiele problemów mieszkańców, między innymi za jego decyzją zostały przywrócone przyszkolne gabinety stomatologiczne, utworzono Centrum Usług Socjalnych oraz założono Spółdzielnie Socjalną Prima, wyróżnioną w konkursie Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2015.

Dzięki doświadczeniu i sukcesom na szczeblu lokalnym, w 2016 roku został powołany na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Młody menadżer stanął na czele organizacji, która operowała 27 miliardowym budżetem i zatrudniała 11 tysięcy osób. Obajtek, po objęciu stanowiska, od razu rozpoczął modernizowanie instytucji. Audyt, którego przeprowadzenie zlecił, wykrył wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji, takich jak: zakupy nieprawidłowych systemów informatycznych, wysokie nagrody dla dyrektorów agencji, czy realizację zamówień poza przetargami. Obajtek chcąc usprawnić działania ARiMR podpisał umowę z firmą Microsoft, która szkoliła pracowników z zakresu wiedzy o nowoczesnych technologiach i bezpieczeństwie w architekturze IT.

W 2017 roku Daniel Obajtek został powołany do zarządzania jedną z największych spółek energetycznych w Polsce, Energa. Obajtek chcąc zrestrukturyzować spółkę i zoptymalizować koszty postanowił zrewidować ówczesne umowy z dostawcami energii. Z analiz jakie przeprowadził wynikało, że spółka od lat znacznie przepłacała za energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Według portalu Wysokie Napięcie, Energa mogła w ten sposób stracić kilkaset milionów złotych. Obajtek podjął decyzję o zerwaniu 150 umów dotyczących obrotu zielonymi certyfikatami. Na koniec 2017 roku, pod kierownictwem Obajtka, Energa posiadała kapitalizację na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując jednocześnie największy wśród krajowych spółek, aż 38 procentowy, wzrost kursu akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. W lipcu 2017 roku, już po odejściu Obajtka ze stanowiska, Energa ogłosiła, że ugodami objęta jest już 1/3 spornych mocy, co potwierdziło, że decyzje ówczesnego prezesa miały uzasadnienie biznesowe.

Kolejnym krokiem w karierze Obajtka było objęcie stanowiska prezesa największej polskiej firmy i regionalnego giganta PKN Orlen. W ramach działań rozwojowych firma pod jego zarządem ogłosiła największy w historii projekt inwestycyjny w obszarze petrochemii, w ramach którego do 2023 roku zostaną zrealizowane nowoczesne instalacje wytwarzające zaawansowane produkty chemiczne. Ponadto, Obajtek konsekwentnie uniezależnia PKN Orlen od dostaw rosyjskiej ropy, dywersyfikując kierunki dostaw, a także zwiększa udział polskich produktów w ofercie detalicznej koncernu. Obecnie największym wyzwaniem, które stoi przed Obajtkiem jest fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos, której celem ma być powstanie narodowego giganta, z powodzeniem konkurującego z największymi firmami naftowymi w Europie.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od działki budowlanej – najważniejsze informacje