Dziecko kończy edukację. Jak odliczyć ulgę na dzieci?
Rozliczenie ulgi na pełnoletnie dzieci, które w danym roku podatkowym kończą jakiś etap edukacji, podlega określonym zasadom. Kiedy można odliczyć ulgę za cały rok, a kiedy wyłącznie za miesiące, w których dziecko pobierało naukę?
Zasadniczo w sytuacjach, kiedy dziecko zamierza kontynuować naukę po otrzymaniu świadectwa z ukończonej szkoły, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego, włączając w to miesiące wakacyjne.
W przypadku maturzysty, który nie zamierza kontynuować kształcenia na studiach wyższych lub w szkole policealnej, ulga przysługuje rodzicom bądź opiekunom do końca sierpnia roku, w którym zdawał on maturę. Jeśli natomiast dziecko rozpocznie kolejny etap kształcenia, ulga będzie przysługiwać za wszystkie miesiące roku podatkowego.
W przypadku studentów studiów dwustopniowych (licencjackich i magisterskich), ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego tylko w sytuacji, jeśli dziecko zakwalifikowało się na drugi etap studiów bezpośrednio po złożeniu dyplomu studiów pierwszego stopnia. W przypadku niekontynuowania studiów bądź przerwy, niezależnie od długości jej trwania, ulga obowiązuje do końca miesiąca, w którym dziecko złożyło egzamin dyplomowy.
W prosty sposób podatnicy mogą rozliczyć i wypełnić zeznanie podatkowe za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015 od Podatnik.info.