Jak długo trzeba czekać na otrzymanie UPO?
Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem mija 2 maja. Wiele osób nie złożyło jeszcze zeznania rocznego i teraz zamierza to zrobić w formie elektronicznej. Nie warto jednak zwlekać do ostatniego możliwego momentu z wysłaniem e-deklaracji, ponieważ nie będziemy mogli być pewni, czy dotarła ona do urzędu.
Podatnik, aby mieć stuprocentową pewność złożenia e-PIT, musi otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego w placówce Poczty Polskiej czy złożeniem zeznania w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Zgodnie z przepisami na jego wydanie Ministerstwo Finansów ma dobę, licząc od momentu przesłania przez nas deklaracji za pośrednictwem internetu. Przeważnie resort dostarcza podatnikowi UPO w ciągu kilku godzin od chwili wpłynięcia e-PIT do fiskusa.
W prosty sposób e-PIT można wypełnić za pomocą programu PIT PRO 2015/2016.
W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2015/2016. Dołącz do grona 6 315 489 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
Dzięki temu zyskujesz:
- Darmowy program za 0 zł
- Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
- Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
- Szybki zwrot nadpłaty podatku
- Wszystkie aktualne druki PIT 2015/2016 wraz załącznikami
- Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)
Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2015/2016 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2015/2016.
Przykra niespodzianka może jednak spotkać te osoby, które będą składać e-PIT tuż przed północą 2 maja. Jeżeli nie zadbają one o odpowiednio wcześniejsze przesłanie e-deklaracji, nie uda im się uniknąć niepokoju związanego z ryzykiem przekroczenia terminu rocznego rozliczenia. Stanie się tak, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie otrzymają one UPO np. w wyniku popełnienia błędu podczas wpisywania swoich danych identyfikacyjnych, a więc: imienia, nazwiska, daty urodzenia, nr identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) oraz kwoty przychodu z zeznania za 2014 r. Dane identyfikacyjne służą do podpisu e-PIT i są traktowane na równi z certyfikowanym podpisem elektronicznym.
Tak więc jeśli przesłane przez nas zeznanie będzie zawierało błędy formalne, to nie otrzymamy UPO i możemy nie zdążyć dostarczyć do urzędu poprawionej deklaracji przed końcem kwietnia. Podobnie jeżeli prześlemy e-PIT kilka minut przed północą 30 kwietnia i w ciągu 24 godzin nie otrzymamy UPO. Oznacza to, że nie złożyliśmy zeznania i dokonana przez nas korekta będzie dokonana po upływie ustawowego terminu przewidzianego na rozliczenie roczne. W konsekwencji na podatnika mogą zostać nałożone sankcje karno-skarbowe.
Podatnik.info