Jak otworzyć sklep spożywczy krok po kroku
Tradycyjny sklep spożywczy to nie lada wyzwanie. Zarówno pod względem finansowym, jak i formalno-prawnym. Jest to przy tym działalność gospodarcza, która przynosi bardzo korzystne zyski i od lat nie traci na popularności.
Tym bardziej, gdy chcesz otworzyć sklep z podstawową ofertą, która zaspokoi zasadnicze potrzeby otoczenia lub sklep całodobowy.
Coraz częściej, tradycyjne sklepy spożywcze powstają na zasadach franczyzowych − jest to opcja, mogąca przynieść nawet o 20% wyższe przychody. Korzystanie z działających już na rynku sieci marketów to ponadto ogromne wsparcie finansowe, możliwość uzyskania korzystniejszych warunków umowy z dostawcami towarów czy szybsze uporanie się z formalnościami, wynikające ze współpracy danej sieci z urzędem. Samodzielne sklepy muszą dotrzeć do pewnego poziomu zarządzania działalnością gospodarczą, sklep franczyzowy dostaje natomiast strategię sprzedażową oraz wsparcie marketingowe lub szkoleniowe już na starcie. Dzięki temu zainwestowany kapitał szybciej się zwraca. Istnieją jednak sytuacje, gdy to otworzenie sklepu na zasadzie franczyzy jest bardziej kosztowne niż niezależnego punktu.
Ścieżka formalno-prawna
Niezależnie od tego, czy zakładasz sklep franczyzowy czy autonomiczny, musisz zmierzyć się z formalnościami. Otworzenie takiej działalności gospodarczej zaczynasz od tradycyjnej rejestracji firmy. Jeśli rejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą, należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Sklep można również prowadzić w formie spółki. Jeśli będzie to np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, należy uzyskać wpis do KRS. Następnie, musisz uzyskać zgodę na otwarcie obiektu od Państwowej Straży Pożarnej (dotyczy dużych obiektów) oraz od Sanepidu. Projekt Twojej firmy musi być dobrze przemyślany zarówno pod względem umeblowania, jak i zgodności z przepisami technicznymi.
Po otrzymaniu odpowiednich zgód, możesz zająć się umowami z dostawcami mediów oraz z zakresu wywozu śmieci, deratyzacji oraz dezynfekcji.
Alkohol tylko za pozwoleniem
Jeśli w sklepie będziesz sprzedawał alkohol, musisz otrzymać odpowiednie zezwolenie na sprzedaż alkoholu, zwane potocznie koncesją na alkohol. Bez niej, niestety nie będziesz uprawniony do sprzedawania napojów wysokoprocentowych w swojej firmie. Ową koncesję, wydawaną na dwa lata, możesz otrzymać od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w gminie, w której chcesz prowadzić swoją działalność. Liczba takich zezwoleń jest ograniczona, warto więc o tym pomyśleć jeszcze przed uruchomieniem sklepu. Możesz bowiem bardzo długo czekać na koncesję, a jak wiadomo, sprzedaż alkoholu to dodatkowy zysk dla Twojej firmy.
Kasy i niezbędne sprzęty
Teraz pozostaje Ci już tylko zakup i instalacja urządzeń sieci komputerowo-kasowej oraz instalacja i fiskalizacja kas, po uprzednim pisemnym zgłoszeniu ich ilości i miejsca użytkowania. Pamiętaj, że każda kasa musi mieć swój numer ewidencyjny, który nadaje urząd skarbowy, również na pisemny wniosek.
Ponadto musisz zawrzeć umowy z dostawcami towarów, odpowiednio umeblować swój sklep oraz zakupić niezbędne sprzęty i urządzenia, np. chłodnicze.
Nakład i zyski
Środki zgromadzone na założenie sklepu tradycyjnego muszą opiewać na kwotę od 50 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Dodatkowo, musisz pamiętać o nakładzie finansowym na pierwsze miesiące działalności sklepu. Sam zakup tzw. boksu kasowego to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Porozmawiajmy jednak o zyskach. Na jaki dochód możesz liczyć? Marża na sprzedawanych towarach w sklepikach osiedlowych to ok. 20-35%, a średni obrót takiego punktu to nawet 60 tysięcy złotych miesięcznie. Jako właściciel, możesz więc zarobić od 2 do 6 tysięcy złotych. Jest to opcja optymistyczna, która zależy przede wszystkim od tego, jakie ponosisz koszty związane np. z lokalem, cenami towarów czy ilością pracowników. W przypadku zatrudniania innych osób, bardzo dobrze sprawdza się możliwość rozliczania pensji na zasadzie podstawy oraz dodatkowej prowizji od sprzedaży. Dzięki temu, Twój pracownik nie straci mobilizacji do pracy, a obrót w sklepie będzie wzrastał.
Sklep tradycyjny to morze formalności oraz spełnienie odpowiednich wymagań. Będziemy bowiem sprzedawać towary, które w żadnym razie nie mogą zagrażać zdrowiu czy życiu naszych klientów. Jeśli więc zadbasz o odpowiedni lokal, zezwolenia i koncesje, uczciwych pracowników i zainwestujesz w materiały reklamowe, Twój zysk jest pewny.