Jakie dokumenty są niezbędne do odliczenia ulgi internetowej?
Do niedawna jedynym dokumentem uznawanym przez fiskus, który pozwalał podatnikom skorzystać z ulgi internetowej, była faktura VAT. Jednak to stanowisko organów podatkowych uległo znacznemu złagodzeniu, m. in. ze względu na dynamiczny rozwój mobilnego internetu w Polsce.
Dotychczas prawo do odliczenia ulgi miały wyłącznie osoby użytkujące sieć internetową w miejscu zamieszkania. Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w rozliczeniu za 2011 rok skorzystać z ulgi na internet będą mogli również podatnicy korzystający z sieci za pośrednictwem telefonów komórkowych lub bezprzewodowych modemów w laptopach. Należy jednak pamiętać, że w ramach tej preferencji podatkowej można odliczyć jedynie wydatki związane z użytkowaniem internetu do kwoty nieprzekraczającej wartości 760 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że w ramach wyżej wymienionej ulgi nie można odliczyć np. kosztów instalacji sieci.
>>>Podatniku! Rozlicz się z fiskusem za pomocą programu PIT PRO 2012<<<
Faktura VAT nadal najlepszym dowodem potwierdzającym poniesienie wydatków
Jeżeli podatnik chce odliczyć ulgę internetową, to musi posiadać dokumenty potwierdzające poniesione z tego tytułu wydatki. Organy podatkowe wymagają, aby dokumenty zawierały: dane identyfikacyjne podatnika i sprzedającego usługę dostępu do sieci internetowej, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty. Do niedawna jedynym dokumentem spełniającym te wymogi i uznawanym przez urzędników była faktura VAT.
Należy wpisać odpowiednie dane w tytule przelewu
W związku z nowelizacją ustawy opdof już nie tylko faktura VAT uprawnia podatnika do odliczenia ulgi internetowej. Innym dokumentem udowadniającym poniesienie wydatków z tytułu użytkowania sieci może być np. potwierdzenie przelewu bankowego lub bankowe potwierdzenie zapłaty. Urzędnicy uznają taki dokument za wiarygodny tylko wtedy, jeżeli w tytule powyższej transakcji zostanie wpisane, że płatność dotyczy usługi związanej z dostępem do internetu.
Paragon nie jest dowodem uznawanym przez fiskus
Wiele osób korzysta z internetu w specjalnie przystosowanych do tego celu kafejkach. Podatnicy muszą jednak pamiętać, że paragon wystawiony przez sprzedawcę tego typu usługi nie spełnia kryteriów dokumentu uprawniającego do odliczenia ulgi internetowej, ponieważ nie zawiera danych pozwalających zidentyfikować kupującego. W takiej sytuacji należy poprosić o wystawienie faktury VAT zamiast paragonu, co pozwoli podatnikowi skorzystać z wyżej wymienionej preferencji.
O tym w jaki sposób należy odliczyć ulgę internetową możecie przeczytać Państwo TUTAJ.
Podatnik.info