Kto składa PIT-36?
Deklarację PIT36 składają podatnicy rozliczający dochody uzyskane w 2016 roku na zasadach ogólnych, czyli skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.). Na druku PIT 36 najczęściej rozliczają się osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osiągające przychody z najmu lub dzierżawy.
Przedsiębiorca a PIT-36
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, deklarację PIT 36 wypełniają podatnicy, którzy w 2016 roku prowadzili:
- pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
- działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Oznacza to, że deklaracji PIT36 w 2016 roku nie składają przedsiębiorcy, którzy uzyskane dochody rozliczają w formie podatku liniowego o stawce 19 proc. (PT-36L), ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) oraz karty podatkowej (PIT-16).
PIT-36 a najem lub dzierżawa
Ponadto zgodnie z ustawą, podatnicy, którzy w 2016 roku uzyskali dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach (skala podatkowa o stawkach 18 i 32 proc.), także w 2017 roku muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT 36.
Jednak jeżeli przychody z najmu lub dzierżawy uzyskane w 2016 roku opodatkowali w formie ryczałtu ewidencjonowanego o stawce 8,5 proc., to nie składają w urzędzie deklaracji PIT36, lecz zeznanie PIT-28.
PIT-36 a sprzedaż nowej nieruchomości lub lokalu
Jeżeli zgodnie z ustawą w 2016 roku podatnik uzyskał przychody z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. D, czyli:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
– a także jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany – to przychody z tego tytułu również należy wykazać w rozliczeniu PIT 36 za 2016 rok.
PIT-36 – kto jeszcze go wypełnia?
Oprócz tego, zgodnie z ustawą PIT36 wypełniają podatnicy, którzy w 2016 roku uzyskali przychody z:
- od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
- ze źródeł przychodów położonych za granicą,
- z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek,
- korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
- są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy,
- są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
- obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,
- wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.
PIT-36 najłatwiej złożyć przez e-Deklaracje
Ministerstwo Finansów po raz kolejny zachęca Polaków do rozliczenia rocznych PIT-ów za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Wypełniając zeznanie drogą elektroniczną, podatnik znacznie zwiększa swoje szanse na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Ponadto zaoszczędzi cenny czas, nie musząc go tracić na stanie w kolejce w urzędzie skarbowym lub placówce Poczty Polskiej.
W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji, użytkownik uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu i wątpliwości, z których preferencji może skorzystać.
Program PIT pro 2016/2017 dostarczy PIT36 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika rozliczającego się drogą elektroniczną za pomocą 5 następujących danych:
- imienia,
- nazwiska,
- daty urodzenia,
- nr PESEL lub NIP,
- kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).