Ulga dla pracujących seniorów - pit 0
Wraz z nowym rokiem w życie wszedł przepis, dzięki któremu emeryci mogą zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Chodzi o tzw. ulgę dla pracujących seniorów. Osoby, które mimo że osiągnęły wiek emerytalny, nadal mają chęci oraz zdrowie, aby pracować, mogą skorzystać z PIT-0 dla seniora. W jaki sposób rozliczyć ulgę i do jakiej kwoty obowiązuje zwolnienie z podatku?
Polski Ład, a powtarzalne świadczenia niepieniężne i brak obowiązku składki zdrowotnej w sp. z o.o. i SA
Na naszą skrzynkę otrzymujemy mnóstwo zapytań, czy optymalizacja składki zdrowotnej dla zarządu w ramach świadczeń niepieniężnych zadziała w ramach Polskiego Ładu.
Anonimizacja przedsiębiorstwa – przeniesienie spółki za granicę
Dynamicznie postępująca fiskalizacja obrotu gospodarczego i coraz bardziej represyjna polityka podatkowa państwa zmuszają przedsiębiorców do szukania skutecznych w tych warunkach sposobów ochrony majątku.
Przekształcenie transgraniczne neutralne podatkowo
25 października 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał istotny dla polskich przedsiębiorców wyrok dotyczący opodatkowania transgranicznego przekształcenia polskich spółek handlowych.
Zagraniczna fundacja prywatna – skuteczne narzędzie ochrony majątku firm rodzinnych
Polityczna ingerencja w prawa majątkowe, która utrudnia sukcesję rodzinnych firm, może pozbawić majątku gromadzonego z pokolenia na pokolenie. Jednak rodzinny majątek można skutecznie chronić przez właściwe zarządzanie.
Bandera, własność oraz czarterowanie – kompletny międzynarodowy przewodnik: jak zarządzać jachtem?
Dzięki właściwej strukturze zarządzania jachtem można wykorzystać jednocześnie zalety kilku różnych jurysdykcji.
Szukanie winnych, karanie niewinnych
Tak zwana Strategia Rozwoju Administracji Podatkowej jest częścią wdrażanego właśnie przez rząd systemu zarządzania administracją podatkową.
Śmierć nie zwolni z podatków. Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej
W życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Podatki są jednak pewniejsze – w świetle niektórych pomysłów legislacyjnych śmierć zdaje się jedynie pojęciem względnym. Ministerstwo Rozwoju chce na przykład, by mimo zgonu przedsiębiorcy zachować ciągłość rozliczeń podatkowych jego firmy.
Uszczelnianie systemu podatkowego – od stycznia 2018 r. zmiany w podatku CIT
Resort finansów nie poprzestaje na uszczelnianiu systemu podatkowego w zakresie podatku VAT.
Emigracja podatkowa
W ciągu ostatnich kilku lat Polacy coraz częściej decydują się na emigrację podatkową. Obecnie przenoszą się więc do innych państw nie tylko za pracą, wyższą pensją oraz perspektywami na lepsze życie, ale również w celu optymalizacji obciążeń podatkowych nakładanych na nich w Polsce.
Wyspy Marshalla – anonimowy raj podatkowy dla ceniących prywatność
Wyspy Marshalla strzegą prywatności udziałowców wyjątkowo skutecznie. Informacji o beneficjencie spółki nie posiada nawet sam rejestr spółek.
WNT – jak rozliczyć transakcje?
Jeżeli towar transportowany do Polski wytworzono np. w Norwegii (nie należy do UE), a podatnik kupuje go w kraju członkowskim Wspólnoty, np. we Włoszech, to również wtedy może zaistnieć transakcja w ramach WNT.
W jakim terminie należy złożyć deklarację VAT-UE?
Podatnicy dokonujący wewnątrzunijnej dostawy towarów (WDT), wewnątrzunijnego nabycia towarów (WNT) lub sprzedaży usługi podatnikom zarejestrowanym w UE, posiadają obowiązek składania deklaracji podsumowującej VAT-UE.