Kto nie może rozliczać się liniowo?
Liniowa stawka opodatkowania wydaje się kusząca zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody. Jednak ustawodawca nałożył pewne ograniczenia w wyborze tej formy opodatkowania. Sprawdź, kto nie może rozliczać się liniowo.
Liniowa stawka opodatkowania polega na odprowadzaniu 19% podatku niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. To, co wydaje się opłacalne, nie zawsze takie jest, zwłaszcza kiedy przedsiębiorca chce skorzystać z ulg i odliczeń albo preferencyjnego rozliczenia się z małżonkiem. Stawka liniowa uniemożliwia takie rozwiązanie. Ale to nie jedyne ograniczenie, które wprowadził ustawodawca – nie wszyscy przedsiębiorcy mogą wybrać ten sposób rozliczenia się z fiskusem.
Zakaz wyboru opodatkowania według stawki liniowej dotyczy przedsiębiorców, którzy w danym roku podatkowym prowadzą działalność na rzecz byłego pracodawcy, z którym w poprzednim roku podatkowym pozostawali w stosunku pracy. Zakaz dotyczy sytuacji , gdy zakres działalności gospodarczej pokrywa się z zakresem obowiązków świadczonych poprzednio na rzecz pracodawcy.
Co takie rozwiązanie oznacza w praktyce?
Załóżmy, że pan Jan jest informatykiem i od początku 2011 roku prowadzi firmę programistyczną. W latach 2005-2010 był programistą i pracował w firmie X. Zakres jego obowiązków w firmie X był taki sam, jak zakres prowadzonej obecnie działalności. W tej sytuacji Pan Jan nie może wybrać stawki liniowej, ponieważ prowadzi działalność na rzecz byłego pracodawcy i zakres tej działalności pokrywa się z obowiązkami, jakie dotychczas wypełniał wobec pracodawcy.
Pani Katarzyna jest księgową i do 2008 roku pracowała w firmie Y na stanowisku głównej księgowej. W 2009 roku założyła działalność, w ramach której prowadzi biuro rachunkowe, którego klientem jest m.in. firma Y. W latach 2009-2010 rozliczała się na zasadach ogólnych, a w 2011 wybrała opodatkowanie liniowe. Pani Katarzyna ma prawo do wyboru stawki liniowej, ponieważ jej praca na rzecz pracodawcy, który jest klientem jej biura ustała wcześniej niż dwa lata podatkowe temu.
Warto dodać, że zakaz dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy pracowali poprzednio na umowę o pracę. Jeśli byli zatrudnieni na umowę cywilno-prawną, to po założeniu własnej działalności gospodarczej mogą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, nawet jeśli zakres działalności pokrywa się z obowiązkami, a jednocześnie wybrać opodatkowanie liniowe według stawki 19%.
Zakaz wyboru stawki liniowej dotyczy tylko sytuacji, gdy podejmowana jest współpraca z byłymi pracodawcami. Jeśli były pracodawca nie jest klientem, działalność może być prowadzona w dowolnym zakresie, a stawka liniowa może zostać wybrana. Zakaz nie obowiązuje również w sytuacji, kiedy co prawda pracodawca jest klientem, ale zakres prowadzonej działalności nie pokrywa się z obowiązkami, które przedsiębiorca wykonywał w ramach umowy o pracę.
Załóżmy, że pan Jan pracował jako informatyk w firmie X i postanowił założyć drukarnię. Jako że zakres działalności nie pokrywa się z jego obowiązkami na rzecz byłego pracodawcy, może on nawiązać współpracę z firmą, w której pracował w poprzednim roku podatkowym i wybrać liniową stawkę opodatkowania.
W przypadku spółek cywilnych zakaz wyboru stawki liniowej dotyczy tylko tego wspólnika, który poprzednio pracował na rzecz pracodawcy, który jest klientem spółki. Drugi ze wspólników może wybrać dowolną formę opodatkowania.
Omawiane regulacje prawne wynikają z ograniczania masowego przechodzenia na samozatrudnienie. Zdarzają się bowiem przypadki, gdzie firma wymaga od pracownika założenia własnej działalności gospodarczej, aby rozpocząć z nim współpracę nie na zasadach umowy o pracę, ale stając się klientem jego firmy.