Jak numerować dokumenty w PKPiR?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów musi być zrozumiała nie tylko dla właściciela firmy, lecz także dla urzędników. Dlatego bardzo ważne jest właściwe numerowanie dokumentów w księdze.
Przestępstwa gospodarcze bardziej wyrafinowane
Rośnie znacząco liczba, a więc i znaczenie przestępstw gospodarczych. Problem w tym, że równocześnie coraz częściej służby państwowe traktują niemal każdego właściciela firmy jak przestępcę. W myśl zasady „nie ma uczciwych przedsiębiorców, są tylko źle skontrolowani”.
Bogactwo deprawuje! Dwoje bajecznych milionerów trafiło za kratki za niepłacenie podatków
Benjamin Franklin mawiał, że w życiu są tylko dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. Obu za wszelką cenę chcemy uniknąć. Jednak Leona Helmsley i Uli Hoeness posunęli się za daleko w niepłaceniu danin na rzecz fiskusa, za co oboje trafili do więzienia.
Powiernictwo – kierowanie biznesem z tylnego siedzenia
Chęć ochrony majątku to naturalna konsekwencja stanu posiadania. Im więcej chcemy chronić, tym lepszych szukamy zabezpieczeń. Prowadząc biznes, chętniej korzystamy z wyrafinowanych pomysłów i stosujemy zaawansowane konstrukcje prawnofinansowe.
Skutki podatkowe wypłaty dywidendy w formie rzeczowej
Wypłata dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej) jest nieodpłatnym zbyciem składników majątku spółki i nie powoduje powstania po stronie podatnika przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Nowa Ordynacja podatkowa wprowadzi postępowanie uproszczone
W założeniach do nowej Ordynacji podatkowej pojawiła się propozycja wprowadzenia do prawa przyspieszonego postępowania.
Mail lub list od fiskusa zawsze dociera do podatnika
Nie można tłumaczyć nieodebrania maila od fiskusa jego przeoczeniem. Przy tradycyjnej formie korespondencji z urzędem skarbowym, jeśli podatnika nie było w domu czy w biurze, pismo urzędowe może trafić np. do sąsiada.
Skutki podatkowe sprzedaży firmowego budynku nie wpisanego do ewidencji środków trwałych
WSA w Gliwicach wydał przełomowy wyrok w sprawie sprzedaży budynku wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie wpisanego do ewidencji środków trwałych.
Rekordowe wpływy z VAT w 2014 roku – fikcja czy rzeczywistość?
W okresie styczeń-maj 2014 r. do budżetu państwa z tytułu podatku VAT wpłynęły rekordowe 53 mld zł. Jednak Instytut Studiów Podatkowych studzi entuzjazm resortu wskazując, dlaczego ogłoszony w mediach sukces może być tylko iluzją.
Niektóre kary umowne mogą zmniejszyć podatek
Jeśli przedsiębiorca świadomie nie dotrzyma warunków zawartej z kontrahentem umowy, kara pieniężna, jaką za to zapłaci, nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu – wynika z jednej z interpretacji podatkowych.