PIT - wszystko co musisz wiedzieć.
PIT jest to podatek dochodowy pobierany od osób fizycznych. Czyli od takich, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Osoby, które prowadzą swoje firmy rozliczają się podatkiem CIT
Słowo PIT wzięło swoją nazwę od angielskiego terminu - Personal Income Tax - czyli właśnie podatek od dochodu. PIT zalicza się do grupy podatków bezpośrednich, to znaczy takich, które bezpośrednio obciążają podatnika. Podatek PIT pobiera się zarówno od polskich rezydentów podatkowych, jak i osób, które nie posiadają polskiej rezydencji podatkowej. W tej drugiej grupie podatek pit pobierany jest wyłącznie od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych charakteryzuje się tym, że w niektórych przypadkach urząd skarbowy musi wypłacić zwrot podatku. Dzieje się tak jeżeli suma składek, które były odprowadzone przez podatnika przewyższa ich rzeczywistą należność. Ponadto podatnik powinien sprawdzić czy nie przysługują mu ulgi i odliczenia. W tym przypadku istnieje możliwość dodatkowego zwrotu nadpłaconych składek. Osoby, które są na przykład w związku małżeńskim i wychowują dzieci mogą liczyć na bonifikaty z tym związane.
Czy wszyscy muszą odprowadzać PIT?
Nie wszyscy podatnicy muszą rozliczać pit. Polski system podatkowy wyróżnia różne grupy przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Mogą one być również zwolnione z opodatkowania. Jeżeli Twoje przychody, zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez ustawodawcę, nie podlegają rozliczeniu, nie musisz składać deklaracji PIT.
Większość pracowników w Polsce musi jednak składać roczną deklarację podatkową. Najczęściej dzieje się to na podstawie PIT-11, który dostarcza nam pracodawca. Ważne jest aby sprawdzić poprawność danych osobowych oraz inne informacje takie jak adres i dochody. Rozliczenie powinno zostać złożone do urzędu skarbowego.
Ile wynosi stawka PIT?
Polskie prawo podatkowe wyróżnia kilka stawek podatkowych. Wysokość podatku dochodowego, który musimy odprowadzić zależna jest od tego, w jakiej grupie się znajdujemy i jakie mamy źródła przychodu. Zgodnie z progami podatku progresywnego, który obecnie obowiązuje, najwięcej Polaków podlega 18% opodatkowaniu. Warunkiem jest nie przekroczenie kwoty 85 528 zł rocznie. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona to podatnik podlega 32% opodatkowaniu
Jakie wyróżniamy deklaracje PIT?
Obecnie w Polsce wyróżnia się następujące deklaracje:
-
PIT-37
-
PIT-36
-
PIT-36L
-
PIT-38
-
PIT-28
-
PIT-40A
-
PIT-39
-
PIT-6
-
PIT-16A
-
PIT-19A
-
PIT-14
-
PIT-16
Do niektórych deklaracji podatkowych mogą zostać również dołączone odpowiednie załączniki. Według obowiązującego prawa podatkowego istnieje możliwość dołączenia :
-
PIT/B
-
PIT/TP
-
PIT/MIT
-
PIT/BR
-
PIT/DS
-
PIT/D
-
PIT/M
-
PIT/O
-
PIT/Z
-
PIT/ZG
-
PIT/CFC
-
SSE-R
-
PIT-2K
Czy mogę rozliczyć PIT z małżonkiem?
Ustawodawca przewiduje możliwość rozliczenia podatku na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą rozliczenia pit jest złożenie deklaracji samemu. Istnieje jednak również możliwość złożenia deklaracji przez osoby będące w związku małżeńskim. W tym przypadku konieczne jest podanie wspólnych dochodów osób i złożenie jednego, wspólnego formularza. Rozliczenie PIT może również złożyć rodzic, który samotnie wychowuje swoje dzieci, jak i osoba, która jest wdowcem.