Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Podatek liniowy czy progresywny? Sprawdź co bardziej Ci...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Podatek liniowy czy progresywny? Sprawdź co bardziej Ci się opłaca w PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Sprawdź, która z opcji najbardziej opłaca się Tobie: czy podatek liniowy rozliczany na PIT-36L 2019, czy też może podatek progresywny, nazywany również skalą podatkową.

 

Podatek liniowy w PIT 2019

Podatek liniowy wyróżnia się przede wszystkim prostotą. Ma on stałą stawkę, która wynosi 19%, a więc niezależnie od osiąganych przychodów zawsze zapłaci się tyle samo. To sprawia, że często wybierają go najzamożniejsi przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć przejścia na wyższy próg podatkowy. Do jego zalet można zaliczyć również fakt, że w przypadku braku przychodów płacić nie trzeba.

 

Po wyborze podatku liniowego nie mamy jednak możliwości łączenia dochodów pochodzących z różnych źródeł, nie ma też możliwości skorzystania z wszelkich ulg i odliczeń od podatku, ani rozliczania się razem z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36L (2019) – należy sprawdzić czy wybrany druk jest aktualny w danym roku.

 

Podatek progresywny w PIT za 2018

Podatek progresywny to dwie stawki podatkowe w zależności od wysokości dochodu. Osoby, które osiągają dochód do 85 528 zł, płacą 18% podatku, natomiast te, których dochód przekroczył wspomnianą kwotę, zostają objęte drugim progiem podatkowym – 32%. Tak duża różnica w stawkach podatku to największa wada tego rozwiązania. Plusem jest natomiast swoboda w korzystaniu z ulg i odliczeń, m.in. ulgi prorodzinnej, czy rozliczania się razem z małżonkiem.

 

Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Podatek liniowy nie opłaca się w sytuacji, kiedy osiąga się dochody niższe niż 85 528 zł – wówczas kwota podatku do zapłacenia jest wyższa, niż w modelu progresywnym. To drugie rozwiązanie może być opłacalne nawet w przypadku wysokich dochodów, dzięki możliwości łącznego rozliczenia małżonków. Jeśli jedna z osób w małżeństwie zarabia mniej, przychody obojga ulegają zsumowaniu i po podzieleniu ich na pół nie przekroczą pierwszego progu podatkowego. 

  

Jak rozliczyć PIT-36 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-36 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek liniowy: odliczenia i ulgi w PIT-36L 2023/2024 − z jakich ulg możesz skorzystać