Przychody z tytułu umorzenia pożyczki a opodatkowanie PIT 2018/2019
Niemal każdemu z nas zdarzyło się zaciągnąć pożyczkę na jakiś cel – np. wakacje czy nowy samochód. Rzadziej jednak zdarza się, że pożyczka została nam umorzona. Czy należy wtedy zapłacić podatek? I czy w nowym systemie Twój e-PIT MF będzie już uwzględniona ta kwota, czy też trzeba ją wpisać samemu?
Opodatkowanie pożyczki może znaleźć się w Twoim PIT za 2018
…ale nie musi! Kwestia opodatkowania umorzonej pożyczki jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Wiele zależy od tego, kto udziela nam pożyczki i na jakich zasadach.
Na automatycznie uzupełnione dane w systemie Twój e-PIT Ministerstwa Finansów lub w Programie PIT Pro mogą liczyć np. osoby, które zaciągnęły zobowiązanie wobec swojego pracodawcy, a który je następnie umorzył. Kiedy między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą zachodzi stosunek pracy, umorzona pożyczka zaliczana jest do przychodu z tytułu tegoż stosunku pracy. Jest ona uwzględniana przez pracodawcę – płatnika – w PIT-11 i zostaje od niej pobrana zaliczka na rzecz podatku. Informacja taka trafia do właściwego Urzędu Skarbowego do końca lutego roku następującego po roku, w którym została umorzona pożyczka.
Dzięki temu pożyczkobiorcy, którzy skorzystali z umorzenia pożyczki od pracodawcy w 2018 roku, mogą liczyć na to, że wszelkie niezbędne informacje związane z rozliczeniem przychodu znajdą się w systemie Ministertstwa Finansów. A to oznacza o wiele łatwiejsze rozliczenie podatków w 2019 roku.
Kiedy nie znajdziemy podatku od umorzonej pożyczki w Twój e-PIT MF?
Inaczej ma się rzecz w przypadku pożyczek udzielonych i umorzonych przez byłych pracodawców, osoby prywatne oraz podmioty pozabankowe. W ich wypadku nie znajdziemy informacji podatkowych w automatycznym rozliczeniu przygotowanym przez system Twój e-PIT MF. Pożyczkobiorca jest zobowiązany samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe, zgodnie ze stanem faktycznym. Najłatwiej będzie to zrobić korzystając z programu do PIT online, który ma rozbudowany system pomocy i podpowiedzi.
Pożyczka udzielona i umorzona przez osobę prywatną
Jest to najbardziej skomplikowana i wymagająca sytuacja z punktu widzenia rozliczenia podatkowego. Kiedy pożyczki udzieliła nam osoba prywatna, nie stanowi ona z punktu widzenia prawa płatnika – a więc nie sporządzi za nas stosownego rozliczenia ani nie odprowadzi zaliczki na rzecz podatku. W przypadku umorzenia pożyczki od osoby prywatnej, wszelkie obowiązki związane z powstaniem przychodu ciążą na nas – na pożyczkobiorcy.
Podatek należy samodzielnie wyliczyć od kwoty umorzonej, nie zaś od pełnej kwoty pożyczki (jeśli umorzona została tylko część). W świetle prawa, wartość umorzonej pożyczki stanowi przychód z innych źródeł opodatkowany według skali liniowej – i jako taki należy uwzględnić ją w rocznym zeznaniu podatkowym.
Pożyczka udzielona przez byłego pracodawcę lub inny podmiot
O wiele łatwiej – z punktu widzenia pożyczkobiorcy – jest rozliczyć pożyczkę, którą umorzył nam były pracodawca lub inny podmiot. W takim wypadku, do końca lutego roku podatkowego, w którym należy rozliczyć wartość umorzonej pożyczki, otrzymamy PIT-8C. W nim zawarta będzie informacja o kwocie umorzonej pożyczki, a także może (lecz nie musi!) być uwzględniona zaliczka na rzecz podatku. Warto sprawdzić poprawność danych – szczególnie ewentualnej zaliczki na rzecz podatku – zanim prześlemy rozliczenie do Urzędu Skarbowego. Należy bowiem pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego rozliczenia!