Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

Rozliczenie PIT za 2018 dla osób samotnie wychowujących...
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT za 2018 dla osób samotnie wychowujących dziecko

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Rozliczenie PIT za 2018 rok online - jakie są możliwości?

Każdy podatnik, bez względu na to, czy rozlicza się z Urzędem Skarbowym sam, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko, może wypełnić swój PIT w sposób tradycyjny lub przez internet. Jeśli jeszcze tego nie zrobił, zdecydowanie warto wybrać rozliczenie online, by zdążyć przed upływem terminu na składanie deklaracji. Z jakich możliwości może skorzystać?

 

Jedną z nich jest Twój e-PIT, czyli metoda pozwalająca na potwierdzenie, zmianę lub odrzucenie przygotowanego przez Urząd Skarbowy zeznania podatkowego. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich. Wykonując rozliczenie PIT za 2018 rok, mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby wypełniające PIT-37 lub PIT-38.

 

Aby mieć pełną kontrolę nad tym, co znajdzie się w naszym zeznaniu rocznym, warto skorzystać z e-deklaracji. Program do wypełniania deklaracji podatkowych przez internet pozwala na szybkie uzupełnienie zeznania - większości podatników nie zajmuje to dłużej niż 5 minut. Możemy też liczyć na pomoc programu, który wskaże nam, który z formularzy wybrać, jakie pola uzupełnić, a także dokona za nas niezbędnych obliczeń.

 

Kto rozliczy się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Z możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko może skorzystać panna, kawaler, rozwódka, rozwodnik, wdówka, wdowiec lub osoba pozostająca w separacji. Takie rozliczenie PIT za 2018 rok mogą wykonać też podatnicy pozostający w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich bądź odbywa karę pozbawienia wolności.

 

Takich warunków nie trzeba spełniać przez długość całego roku podatkowego. Co jednak ważne, podatnik, np. kawaler, nie może zamieszkiwać z matką dziecka, z którą pozostaje w nieformalnym związku - wówczas jest to postrzegane jako wspólne wychowywanie dziecka i podatnik nie może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia.

 

Dziecko osoby samotnie wychowującej a PIT 2019

Aby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, osoba samotnie wychowująca dziecko powinna posiadać władzę w stosunku do dziecka:

 

- małoletniego, do ukończenia 18 roku życia, bez względu na to, czy i jakiej wysokości przychody osiągnęło dziecko,

- do ukończenia 25 roku życia, uczącego się, jeżeli w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęło ono dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych w wysokości powyżej 3098 zł,

- bez względu na jego wiek, jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT 2019 – kiedy nadpłata podatku nie zostanie Ci zwrócona?