Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a leasingiem
Przedsiębiorca, który w firmowej kasie nie posiada wystarczającej liczby gotówki, aby zakupić konieczny do prowadzenia działalności sprzęt, może skorzystać m . in. z takich źródeł dofinansowania, jak kredyt czy leasing. Czym różnią się one od siebie?
Leasing a kredyt
Leasing jest formą kredytu, ale od typowego kredytu znacznie się różni. Przede wszystkim dużo łatwiej go uzyskać. Decyzje są wydawane szybciej przez co sprzęt szybciej zaczyna przynosić firmie zyski. Co ważne, umowy leasingowe nie wpływają w żaden sposób na zdolność kredytową. Łatwiej więc w razie czego wziąć kredyt, mając umowę leasingu niż już jedną kredytową. O leasing często starają się nowe firmy, które nie mają bogatej historii finansowej. Uzyskanie kredytu może być w takiej sytuacji trudne, a leasing w przypadku popularnych środków często można załatwić bez problemu.
Jedną z zalet kredytu jest to, że bez większego problemu można go wziąć na zakup środka używanego. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpisy amortyzacyjne mogą być wyższe. Kredyt na zakup środka trwałego nie obliguje do używania tego środka przez cały czas trwania umowy kredytowej. Można go sprzedać i kupić nowy sprzęt, nie jest konieczne planowanie z wyprzedzeniem. Umowę leasingu podpisuje się natomiast na określony czas i nie można jej zmienić.
Do umowy kredytowej z podatkowego punktu widzenia bardziej podobny jest leasing finansowy – tutaj podobnie podatek VAT rozlicza się z góry.
Procedura przyznania kredytu
Czas trwania procedury przyznania kredytu, warunki, jakie firma musi spełnić, by starać się o kredyt, oprocentowanie, okres kredytowania, są różne w zależności od banku. Żeby ubiegać się o kredyt, firma musi mieć już pewną historię finansową i zdolność kredytową, dlatego w przypadku nowych firm o kredyt nie jest łatwo. Za każdym razem, rozważając możliwość finansowania przedsiębiorstwa kredytem, warto dokładnie przeanalizować ofertę różnych banków i negocjować warunki.
Podatnik.info