Przejście z ulgi na start na mały ZUS – co warto...
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Przejście z ulgi na start na mały ZUS – co warto wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Koniec ulgi na start – co dalej?

Osoby, które decydują się na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, mają prawo do skorzystania z dodatkowych preferencji. Jedną z nich jest tzw. ulga na start. Polega ona na możliwości skorzystania z całkowitego zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych 6 miesięcy od rejestracji firmy.

Ulga na start obejmuje zatem: składkę emerytalną, składkę rentową, składkę wypadkową, składkę chorobową oraz składkę na Fundusz Pracy. Przedsiębiorca jest zobowiązywany do opłacenia wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego. Taką możliwość mają podatnicy, którzy spełniają dwa poniższe warunki:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Po upływie pełnych sześciu miesięcy kalendarzowych nadchodzi koniec ulgi na start. Co dalej? To pytanie zadaje sobie wielu podatników, dla których obowiązujące przepisy są zbyt skomplikowane. Poniżej analizujemy, jak wygląda przejście z ulgi na start na mały ZUS.

Przejście z ulgi na start na mały ZUS

Koszty związane z ubezpieczeniem są znacznie niższe podczas korzystania z preferencyjnych zasad przez pierwszych sześć miesięcy prowadzenia działalności. Kwota składek wzrasta, a zanim to się stanie, należy pamiętać o dopełnieniu kilku ważnych formalności. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług księgowych, wówczas pojawia się często pytanie, co po uldze na start.

Po zakończeniu obowiązywania zwolnienia należy podjąć decyzję o nowym ubezpieczeniu. Przedsiębiorcy mogą przysługiwać nadal preferencyjne zasady, ale na innych warunkach.

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że mały ZUS oznacza opłacanie preferencyjnych składek przez kolejne 24 miesiące prowadzenia działalności. Poza składką zdrowotną obejmują one obowiązkowo: składkę emerytalną, rentową i wypadkową. Zwolnienie dotyczy natomiast składki na Fundusz Pracy. Z kolei opłata na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna.

Jak wspomnieliśmy, przejście z ulgi na start na mały ZUS wiąże się z podwyższeniem dotychczasowych opłat. Wysokość preferencyjnych składek wylicza się na podstawie wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podstawą wymiaru składek jest 30% tej kwoty.

Przejście na z ulgi na start na mały ZUS wiąże się z określonymi formalnościami. Ten moment oznacza zmianę kodu ubezpieczenia z 05 40 na 05 70. W związku z tym należy wykonać trzy ważne kroki:

  • wypełnić i złożyć deklarację ZUS ZWUA w celu wyrejestrowania się z dotychczasowych ubezpieczeń, czyli ulgi na start – co ważne, w formularzu należy wskazać kod przyczyny wyrejestrowania 600,
  • następnie wypełnić i złożyć deklarację ZUS ZUA w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem 05 70 – na tym etapie należy podjąć decyzję o opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej,
  • ostatnim krokiem jest złożenie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po dniu rejestracji.

W dokumencie ZUS ZWUA uwzględnia się datę wyrejestrowania, co oznacza koniec ulgi na start. Co dalej? Na formularzu ZUS ZUA należy podać datę rozpoczęcia obowiązywania nowych zasad. Oba te terminy powinny być takie same, aby nie przerwać ciągłości ubezpieczenia.

Co ważne, ulga na start obowiązuje przez pełne 6 miesięcy, dlatego datą powinien być pierwszy dzień miesiąca następujący po zakończeniu tego okresu. Formalności należy dopełnić w określonym czasie, dlatego często pojawia się pytanie, co dzieje się, gdy nastąpi przejście z ulgi na start na mały ZUS po terminie. Poniżej analizujemy najważniejsze informacje w tym obszarze.

Przejście z ulgi na start na mały ZUS po terminie

Dokumenty ZUS ZWUA oraz ZUS ZUA należy złożyć po upływie 6 pełnych miesięcy od założenia działalności gospodarczej. Oba formularze muszą trafić do ZUS w ciągu 7 dni od daty, w której następuje przejście z ulgi na start na mały ZUS. Oznacza to, że czas na dopełnienie formalności kończy się 8 dnia miesiąca.

Jeżeli przedsiębiorca nie dotrzyma wskazanego terminu, może nadal z opóźnieniem dopełnić formalności. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwe w przypadku niewykonania żadnego z powyżej wspomnianych kroków. Oznacza to brak wyrejestrowania ubezpieczenia zdrowotnego oraz zarejestrowania nowego ubezpieczenia.

Co ważne, przejście z ulgi na start na mały ZUS po terminie jest kwalifikowane jako wykroczenie. Przedsiębiorca łamie w ten sposób przepisy wskazane w ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 Nr 137 poz. 887). Wykroczenie to jest zagrożone karą grzywny. Dlatego warto pamiętać o tym, kiedy następuje przejście z ulgi na start na mały ZUS i z jakimi formalnościami się wiąże.

Podsumowanie: co po uldze na start – najważniejsze informacje

Poniżej analizujemy najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

  • Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Obejmuje ono: składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz Fundusz Pracy. Przedsiębiorca płaci tylko składkę zdrowotną.
  • Co po uldze na start? Po zakończeniu pełnych 6 miesięcy kalendarzowych opłacania tylko ubezpieczenia zdrowotnego należy zdecydować o tym, na jakie zasady rozliczenia chce przejść.
  • Po 6 miesiącach ulgi na start przedsiębiorca przechodzi na mały ZUS, który obowiązuje przez kolejne 24 miesiące.
  • W ramach małego ZUS-u opłacane są składki emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne (składka chorobowa jest dobrowolna). Podstawą wymiaru składek jest 30% minimalnego wynagrodzenia.
  • Aby przejść na mały ZUS z ulgi na start, należy wypełnić i złożyć następujące druki: ZUS ZWUA w celu wyrejestrowania z ulgi na start, ZUS ZUA w celu zgłoszenia do małego ZUS-u oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA do 20. dnia miesiąca po rejestracji.
  • Dokumenty ZUS ZWUA i ZUS ZUA należy złożyć w ciągu 7 dni od zakończenia ulgi na start.
  • Niedotrzymanie terminu przejścia na mały ZUS traktowane jest jako wykroczenie, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych i może skutkować grzywną.

Jeżeli masz dodatkowe pytania związane z przejście na mały ZUS, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Każdy użytkownik darmowego programu Podatnik.info ma prawo do zadania dowolnego pytania specjalistom z obszaru prawa, księgowości czy finansów. Ponadto w okresie rozliczenia deklaracji podatkowych zapewniamy trzy rozwiązania, które pozwolą dopełnić formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać z Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Akcyza na alkohol w górę – co to oznacza dla konsumentów i rynku?