Ulga na dojazd do pracy 2022 – czy można ją odliczyć?
Podatek dochodowy to zobowiązanie, które musi uregulować każda osoba uzyskująca dochód w Polsce. Jego wysokość można obniżyć, korzystając z katalogu ulg i odliczeń. Wraz z rosnącymi cenami paliw pojawiło się więcej zapytań dotyczących możliwości uwzględnienia paliwa w kosztach uzyskania przychodu. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje ulga na dojazdy do pracy?
Ulga na dziecko po rozwodzie – zapytaj Eksperta!
Ulga prorodzinna, czyli tzw. ulga na dziecko, przysługuje podatnikom wychowującym lub opiekującym się dzieckiem przez cały rok podatkowy. Dzięki niej można zmniejszyć swoje zobowiązanie wobec urzędu skarbowego. Wiele wątpliwości budzi wśród podatników ulga na dziecko po rozwodzie. Kto może skorzystać z odliczenia? Odpowiadają eksperci Podatnik.info.
„Lista wstydu" Rafała Brzoski, czyli jak egzekwowane jest pobieranie podatku CIT w Polsce
Opublikowana na początku października przez Rafała Brzoskę tzw. lista wstydu rozpoczęła dyskusję dotyczącą podatku CIT. Resort finansów przedstawił zestawienie firm z branży logistycznej, zawierające przychody i zapłacony CIT za 2021 i 2020 rok. Liderem w tej grupie jest InPost.
Minimalna składka zdrowotna
Polski Ład wprowadził szereg zmian w przepisach podatkowych. Jedną z nich jest nowy sposób naliczania oraz opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ta zmiana jest szczególnie ważna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ile wynosi minimalna składka zdrowotna w 2022 r., jak ją poprawnie obliczyć oraz czy można ją obniżyć?
Składka ZUS dla przedsiębiorcy
Przedsiębiorców czeka podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne o ponad 17%. Spowodowane jest to wzrostem prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. O ile dokładnie wzrosną składki ZUS i którzy przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi?
Przeciętne wynagrodzenie 2022/2023
Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023, przedłożony przez ministra finansów. Wojna Rosji z Ukrainą, inflacja, a także pandemia COVID-19 negatywnie wpływają na stan gospodarki w wielu państwach. Poza ustaleniem łącznej wartości dochodów budżetu państwa, płacy minimalnej wskazano także m.in. kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Pcc-3 deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych
Zawarcie umowy, np. przy zakupie auta, wiąże się nie tylko z zapłatą za sam samochód, ale również z szeregiem formalności, które należy przy tej okazji spełnić. Jednym z nich jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten pobierany jest od niektórych umów. Kiedy podatek należy odprowadzić i jak to zrobić?
Zmiany w najmie 2023
Nieruchomość na wynajem to popularne w ostatnim czasie źródło dochodów dla wielu Polaków. Od 2023 roku zarabianie na najmie prywatnym będzie jednak trudniejsze niż do tej pory. Wszystko przez wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zmiany podatkowe.
Przekroczenie progu podatkowego a rozliczenie z małżonkiem 2022 – zapytaj Eksperta!
Przekroczenie progu podatkowego a rozliczanie z małżonkiem – co musisz wiedzieć? Od 2022 roku obowiązują nowe przepisy, które zmieniły sytuację podatników rozliczających się wspólnie z małżonkiem. Wśród najważniejszych zmian można wymienić wyższą kwotę wolną od podatku oraz zmianę stawki i progu podatkowego w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.
Przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku – to musisz wiedzieć!
Nowe progi podatkowe w 2022 roku zmieniły zasady związane z rozliczeniem osób zarabiających wyższe kwoty. Warto zaznaczyć, że część osób zapłaci znacznie niższy podatek niż w poprzednich latach, deklarując tę samą kwotę dochodu. Pojawia się więc pytanie, z jakimi obowiązkami wiąże się przekroczenie progu podatkowego. Wszelkie wątpliwości pomogą rozwiać eksperci Podatnik.info.