Autorskie koszty uzyskania przychodu
Jesteś muzykiem, pisarzem, twórcą gier, a może programistą? W tych oraz w wielu innych działalnościach związanych z twórczością oraz prawami autorskimi przysługują zasady rozliczania 50% kosztów uzyskania przychodu (w skrócie 50% KUP). Taki przywilej dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych.
Wakacje kredytowe 2023 – kto może skorzystać?
Ostatnie lata okazały się trudne dla kredytobiorców. Wyraźny wzrost stawek WIBOR oraz inflacja to połączenie, które daje się we znaki portfelom wielu Polaków. W 2023 w ramach wakacji kredytowych można odroczyć spłatę kredytu raz na każdy kwartał roku. Obecnie w rządzie ważą się losy wakacji kredytowych także w 2024.
Ulga na dziecko niepełnosprawne 2023 – zmiany w przepisach
Nadchodzą nowe zmiany związane z pakietem SLIM VAT 3. Wbrew pozorom dotyczą one nie tylko rozliczeń podatku od towarów i usług, ale także możliwości korzystania z ulg dla osób fizycznych. Część przepisów dotyczy rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Komu i na jakich warunkach będzie przysługiwała ulga na dziecko niepełnosprawne 2023?
Roczna składka zdrowotna
Składka zdrowotna zależna od wysokości dochodów lub przychodów to nowość, którą w 2022 roku wprowadził Polski Ład. Wraz z tą zmianą ustawodawca zarządził obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Celem jest określenie poprawnej wysokości płaconej składki oraz rozliczenie ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty.
Jak rozliczyć dwa samochody w jednoosobowej działalności?
Corocznie nowelizowane są przepisy dotyczące zasad wykorzystywania samochodów osobowych przez przedsiębiorców. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność mogą zaliczać w koszty, wydatki na więcej niż jeden pojazd, o ile znajduje to uzasadnienie w charakterze prowadzonej firmy.
Zmiany w PIT 2023 – sprawdź, jakie szykują się zmiany!
Podatnicy muszą przygotować się na kolejne zmiany w prawie podatkowym. Wpłyną one przede wszystkim na rozliczenie PIT za bieżący rok podatkowy. W poniższym artykule wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie zmiany w PIT 2023 przygotował rząd.
Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych – sprawdź, co zmieni się w 2025 roku!
Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie wspierające będzie dostępne dla kolejnych grup osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia finansowego na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych. Program ten wprowadzany jest etapami, a jego celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami poprzez systematyczne wspieranie ich finansowo.
Sposoby opodatkowania najmu
Od 2023 roku, osoby wynajmujące nieruchomość mają tylko jedną możliwość opodatkowania. Jest nią ryczałt, czyli podatek dochodowy odprowadzany od uzyskanego przychodu. Opodatkowanie na zasadach ogólnych obowiązuje jedynie przedsiębiorców wynajmujących nieruchomość w ramach swojej działalności gospodarczej. Wyjaśniamy w jaki sposób rozliczyć się z podatku od najmu.
Gdzie na mapie działań NBP znajduje się Departament Generalny
Narodowy Bank Polski wyróżnia się nowoczesnym stylem zarządzania, którego determinantami sukcesu są – między innymi – większa społeczna wrażliwość, integracja, współpraca oraz znakomita komunikacja między departamentami. Nowoczesność w przypadku banku centralnego ma jednak silne korzenie w wieloletniej tradycji organizacyjnej tej instytucji.
Podatek od zbiórek charytatywnych – czy będzie obowiązywał?
Rząd planuje wprowadzenie nowych zmian w zakresie opodatkowania darowizn. Część z nich budzi wiele kontrowersji. Dotyczy to przede wszystkim pieniędzy pozyskiwanych dla osób potrzebujących. Wśród podatników pojawia się coraz częściej pytanie, czy podatek od zbiórek charytatywnych będzie obowiązywał i na jakich zasadach.