Kara za niezłożenie PIT w terminie
2 maja 2023 r. minął termin na rozliczenie podatkowe z urzędem skarbowym. Zdarzają się jednak przypadki, w których podatnicy z różnych powodów spóźniają się ze złożeniem zeznania podatkowego w ustawowym terminie. Jakie są konsekwencje za nieterminowe złożenie deklaracji w 2023 roku?
Co to jest WIBOR i jak jest ustalany?
Termin WIBOR w ostatnim czasie zyskał na popularności. W większości przypadków kojarzony jest z rosnącymi ratami kredytu. Nic w tym dziwnego, bowiem wraz ze wzrostem WIBIR wzrasta oprocentowanie kredytów złotówkowych, zarówno konsumpcyjnych, jak i hipotecznych. Dlaczego tak się dzieje? Jak ustalany jest WIBOR i jak wpływa na nasze portfele?
Ranking podatników! Czyli jak zarobić miliardy bez podatku.
Sezon rozliczeń PIT za nami. Każdy z nas co roku zastanawia się ile podatku będzie musiał przelać do urzędu skarbowego. Są jednak tacy, którzy przy miliardowych przychodach nie muszą się tym martwić… Płacą nic albo prawie nic.
Krajowy System eFaktur
Krajowy System eFaktur (KSeF) to nowość w polskiej księgowości. Platforma ma służyć do wystawiania, przechowywania i wysyłania faktur ustrukturyzowanych (efaktur). Od 1 stycznia 2022 r. firmy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF, ale już w 2024r. system będzie obowiązkowy. Kiedy dokładnie to nastąpi? Jak przygotować się do wdrożenia e-faktur?
Nowelizacja Kodeksu Pracy 2023 – nie tylko praca zdalna. Co jeszcze się zmieni?
Podatnicy zatrudniający lub pracujący na umowie o pracę muszą przygotować się na ważne zmiany. W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowa wersja ustawy, która wprowadziła między innymi regulacje dotyczące pracy zdalnej. To nie wszystko! Nowelizacja Kodeksu Pracy obejmuje również podatników pracujących stacjonarnie. Jakie zmiany przygotował rząd? Kiedy wejdą w życie?
Brutto netto - jak obliczyć wartość wynagrodzenia?
W tracie poszukiwania pracy lub podczas podwyżki pensji często w rozmowach pojawia się wartość wynagrodzenia w kwocie brutto oraz netto. Dla wielu osób różnica w ostatecznej kwocie może być niejasna. Wyjaśniamy skąd biorą się konkretne składowe wynagrodzenia oraz jak poprawnie obliczyć wartość kwoty, którą ostatecznie pracownik otrzyma za swoją pracę.
Co to jest danina solidarnościowa i kto musi ją zapłacić?
Danina solidarnościowa to stosunkowo nowy podatek, który został wprowadzony w 2019 roku. Najprościej rzecz ujmując, dotyczy on najbogatszych podatników. W związku z tym wzbudził wiele wątpliwości, kto zapłaci takie zobowiązanie i ile będzie wynosił? Na najważniejsze pytania odpowiadają eksperci Podatnik.info!
Biała lista
Wystawiając fakturę powyżej 15 tyś. zł mamy obowiązek sprawdzić naszego kontrahenta na tzw. białej liście. Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać status podatnika vat, dane kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić? Co w sytuacji kiedy naszego rachunku nie ma na białej liście?
Rozdzielność majątkowa a ulga na dziecko – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Coraz więcej małżeństw decyduje się z różnych powodów na podpisanie intercyzy. Wbrew pozorom ma to wpływ także na zeznanie podatkowe oraz możliwość skorzystania z dostępnych preferencji. Jedno z pytań, które pojawia się wśród podatników, dotyczy zależności: rozdzielność majątkowa a ulga na dziecko. Czy można z niej skorzystać i na jakich zasadach?
Ulga na złe długi
Jeśli jesteś przedsiębiorcą pewnie nieraz spotkałeś się z niezapłaconą fakturą. Sprzedałeś towar, a klient nie zapłacił lub ociąga się z płatnością. Bez względu na opóźnienie z jego strony, podatnik jest zobowiązany do zapłaty należnego podatku . W takiej sytuacji można zastosować ulgę na złe długi. Pozwala ona otrzymać zwrot kwoty zapłaconego podatku.