Jak przenieść majątek firmowy do majątku prywatnego?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej majątek prywatny i firmowy przedsiębiorcy nie są od siebie wyraźnie oddzielone. Często siedziba firmy mieści się w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy, a własność prywatna służy potrzebom firmy (np. samochód).
Kiedy trzeba doliczyć VAT sprzedając samochód firmowy?
Zmiana przepisów ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. nie ominęła sprzedaży firmowego samochodu. W większości przypadków wymaga ona doliczenia 23% VAT przez co wprowadzenie samochodu do firmy może się okazać mniej opłacalne niż przed zmianami w przepisach.
Zasady korygowania faktur – co zmieniło się w 2014 roku?
Korygowanie faktur to ważny obowiązek przedsiębiorców – muszą na niego zwracać uwagę zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy. Zarówno 2013, jak i 2014 r. przyniosły zmiany, jeśli chodzi o wystawianie not i faktur korygujących.
Jak wyliczyć odpis aktualizujący zapasy zalegające?
Pewnie niejednokrotnie zetknęliśmy się z zagadnieniem odpisów aktualizujących zapasy zalegające. Jest to jeden z trudniejszych obszarów rachunkowości, choć pewnie nie tak skomplikowany, jak wyliczenie podatku dochodowego odroczonego czy sprawozdania z przepływów pieniężnych.
KPiR czy księgi rachunkowe – od czego to zależy?
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi podjąć szereg istotnych decyzji, w tym wybrać formę prawną firmy (JDG, spółka osobowa lub kapitałowa, itp.), formę opodatkowania, a także sposób prowadzenia księgowości.
Zbiór danych osobowych – kiedy należy zarejestrować w GIODO?
Informacje o pracownikach i klientach, listy mailingowe, dane użytkowników stron internetowych – dane osobowe gromadzi każda firma. Jest to częste zwłaszcza wówczas, gdy firma prowadzi sprzedaż przez Internet. Nie wolno zapominać, że tego typu dane są objęte ochroną prawną jako dobra osobiste.
Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe jest chyba najistotniejszym dokumentem Spółki. Podlega ono trwałemu przechowywaniu, a samo w sobie stanowi informację o stanie finansowym Spółki nie tylko dla odbiorców wewnętrznych, ale również dla banków, sądów, kontrahentów…
Jak rozliczyć gratisy w firmie?
Popularnym sposobem pozyskiwania nowych nabywców oraz utrzymywania dotychczasowych klientów jest organizowanie różnego rodzaju promocji i programów lojalnościowych, czy dodawanie tzw. gratisów do sprzedawanego towaru lub usługi.
Spółki komandytowo-akcyjne objęte CIT - co to oznacza w praktyce dla wspólników SKA od 01.01.2014 roku?
Od 1 stycznia 2014 roku do katalogu podatników CIT włączone zostają spółki komandytowo – akcyjne. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu już państwach od jakiegoś czasu podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Otrzymałem fakturę, ale się z nią nie zgadzam. Co teraz?
Jako że to sprzedawca wystawia fakturę, odpowiada za jej treść i jako jedyny może korygować na niej kwoty, nabywca znajduje się pod tym względem w mniej korzystnej sytuacji. Otrzymaną fakturę może zaakceptować lub nie.