Renta planistyczna – czym jest i kogo obowiązuje?
Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek uregulowania podatku. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna opłata, która może się pojawić. Przykładowo wzrost wartości nieruchomości wiąże się w niektórych przypadkach z dodatkowymi zobowiązaniami takimi jak renta planistyczna. Jak to działa? Kiedy może pojawić się taka opłata? Kto musi ją zapłacić? Sprawdź!
Stawki podatków i opłat lokalnych 2024
Podatnicy muszą trzymać się za kieszeń, bo szykują się podwyżki. Ministerstwo Finansów ogłosiło obwieszczenie w sprawie wysokości podatków i opłat lokalnych. Stawki są wyższe niż w poprzednim roku.
Zmiany w kodeksie pracy 2024
Z końcem września zaszło wiele zmian w prawie pracy. Do najważniejszych należą m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników, nowe prawa pracowników w spółkach czy zmiany w urlopach i dodatkowe dni wolne.
PIT-2 2023 – sprawdź najważniejsze informacje
W 2022 roku pojawiło się wiele zmian w prawie podatkowym, w efekcie których pojawiły się ważne zmiany w dotychczas obowiązujących formularzach składanych do urzędu skarbowego. Jednym z nic jest PIT-2 2023. Wersja 9 druku obejmuje wszystkie zmiany podatkowe i jest wiążąca już od 1 stycznia. Co się zmieniło? Jak wypełnić PIT-9 od 2023 roku? Kogo obowiązuje?
Dofinansowanie do ogrzewania 2023
Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy. Polacy przygotowują się na zimniejsze dni jednocześnie licząc, jakie kwoty muszą mieć przygotowane, aby nie marznąć zimą. Pewnym odciążeniem może być skorzystanie z dopłat do ogrzewania 2023.
Ryczałt a ulga na dziecko – co musisz wiedzieć?
Jednym z najczęściej stosowanych odliczeń jest ulga prorodzinna. Mogą z niej skorzystać osoby wychowujące dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę, że prawo do niej zależy również od formy opodatkowania. Jak prezentuje się zależność ryczałt a ulga na dzieci? W jakich sytuacjach mogą skorzystać z niej ryczałtowcy? Na te pytania odpowiadają eksperci Podatnik.info!
Podatek rolny – 1,5% na związki zawodowe
Wraz z wejściem nowelizacji o podatku rolnym, od 1 stycznia 2024 roku część podatku rolnego będzie można przekazywać związkom zawodowym rolników indywidualnych, Krajowemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych lub związkom rewizyjnym zrzeszającym rolnicze spółdzielnie produkcyjne - spełniającym pewne warunki.
Przeciętne wynagrodzenie 2025 r
8161,62 zł – tyle wyniosło średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale 2024 r. w Polsce. To wzrost o 804,05 zł rok do roku. Są to najnowsze dane podane przez GUS.
Podatek rolny - wszystko co musisz wiedzieć
Uregulowanie podatku rolnego to jeden z wielu obowiązków, które wiążą się z posiadaniem ziemi. Zasady obliczania i płacenia podatku są inne niż w przypadku terenów leśnych czy przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną. W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z podatkiem rolnym.
Podatek od nieruchomości – działalność gospodarcza. Co musisz wiedzieć?
Jednym z obowiązków osób prowadzących działalność gospodarczą jest uregulowanie swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik posiada lokal, wówczas musi opłacić podatek od nieruchomości. Działalność gospodarcza prowadzona przez właściciela obiektu budowlanego ma wpływ na wysokość zobowiązania. Kogo i czego dotyczy? Ile wynosi? Sprawdź!